Розподіл маркетингового бюджету 2021 року

Стан кризи, а тим паче невизначеність у зв’язку із військовою агресією в Україні, заважає бізнесу планувати власний бюджет та формувати бізнес цілі. Лякаючі ризики та непередбачувані ситуації — це те, з чим стикається кожен підприємець в Україні щоденно. Здається, що в таких умовах не вийде нічого планувати. Але, використання принципів маркетингу дозволяють зробити неможливе та спланувати витрати будь-якого бізнесу та будь-якої компанії максимально грамотно та ефективно.

Бюджет нульової основи ZBB-бюджет

Сформувати річний бюджет на сьогодні майже неможливо, втім, без планування не вдасться досягати ніяких цілей, в тому числі і маркетингових. В такому варіанті дуже допомагає принцип ZBB-budjet.

Нульовий ZBB-budjet – це ефективний метод планування бюджету в умовах кризи, який будується на плануванні витрат на короткий час. Кожного року компанія розробляє його наново, а цілі та методи їх досягнення можуть змінюватися ще частіше – кожні 2-3 місяці. 

Як це виглядає на практиці? Власник бізнесу визначає мету, цілі та методи роботи. Важливо зрозуміти, якими будуть ресурси та яким чином буде реалізовуватися задум. Після того як короткочасна тактика була реалізована, можна починати планувати заново. 

Дуже ефективними нульові бюджети є тоді, коли Вам необхідно: 

  • Технічно збільшити конверсію. 
  • Розробити лідген воронки. 
  • Запустити лендінг. 
  • Розповісти клієнтам та оповістити їх про особливості Ваших послуг та продуктів. 
  • Покращити репутацію бренду. 
  • Перейти на Google Analytics. 
  • Протестувати наявні інструменти. 
  • Створити оптимізований контент для сторінок власного сайту.
  • Усунути технічні помилки на сайті. 
  • Виконати SEO-аудит та безліч інших задач. 

Найважливіший виклик, який постає перед власником бізнесу або маркетологом, який вибирає варіант ZBB-бюджетування, полягатиме у полярності інструментів і методів досягнення цілей в кожному періоді. Плюс, є ризик проведення робіт, які на практиці стануть непотрібними через зміну мети або повну зміну напрямку роботи. Наприклад, Ви будете тестувати та проводити аналітику у відповідному напрямку, а в результаті зрозумієте, що зовсім не зможете працювати в ньому через ризики, які виникли в процесі аналізу. Розв’язати таке питання маркетологи KEIS пропонують шляхом використання комплексних аудитів, які проводяться не для окремих компаній чи продуктів, а загалом для всієї вертикалі. 

Маркетинговий бюджет як відсоток від продажу

Теперішній період невизначеності не має чітких термінів. Саме тому дуже ефективно в таких умовах себе демонструє варіант бюджетування реклами за рахунок відсотків від продажу продукції чи надання послуг. Єдина глобальна задача – зрозуміти, який саме відсоток дійсно ефективно використовувати для фінансування реклами. 

За відкритими даними статистики є динаміка зміни маркетингових бюджетів для різних компаній. Ті підприємці, які обирали у вигляді стратегії фінансування відсоток від продажів в середньому визначали його у діапазоні від 10 до 11% протягом 2019-2020 років.

маркетинговий бюджет у вигляді відсотку від продажу

Але, криза 2020 року продемонструвала іншу тенденцію до суттєвого зменшення кількості грошей, які були витрачені на рекламу і в середньому показник об’єм фінансів, спрямованих на маркетинг, становив близько 6%.

Військова криза в Україні не дозволила бізнесу видихнути після 2020 року та залишила ситуацію напруженою. Саме у сегменті бюджетування реклами та маркетингових рішень відсотком, які можна використовувати з такою метою є 8-9% від продажів продукції. З іншого боку такі статистичні дані не можуть бути узагальнюючими для всіх видів підприємств та  бізнесу. Вони будуть суттєво відрізнятися й за межами України. Все залежатиме від конкретного напрямку діяльності компанії, її цілей та задач, які вона перед собою ставить.  

Також багато підприємців можуть зіткнутися з ситуацією, коли складно зрозуміти масштабну картину бюджетування та зрозуміти, які показники будуть характерні для наступних періодів.  Тоді слід орієнтуватися на динаміку. Наприклад, якщо є демонстрація у зниженні активності користувачів та падінні об’єму прибутків, можливо треба змінювати тактику та оновлювати підхід. Відтак буде актуальна оптимізація розрахунків та зміна орієнтирів. 

Комбіноване планування

Якщо Ви не готові ризикувати чи орієнтуватися на поточні виклики, можна використовувати комбінований тип планування рекламного бюджету. 

Комбінований тип планування маркетингового бюджету – це підхід у фінансуванні маркетингу, який передбачає спрямування ресурсів на підтримку основних каналів реклами. Всі інші напрямки будуть фінансуватися за залишковим принципом та в разі необхідності. Максимально безпечний варіант, який мінімізує ризики.

Комбінований бюджет покриватиме ті інструменти та методики, які вже мають гарантовану ефективність для Вашого бізнесу. Якщо ж виникатиме потреба в додаткових маркетингових методиках, вони будуть фінансуватися у випадку, якщо залишаться вільні кошти.

Тут плюсів достатньо: 

  1. План має стабільну основу, яка покриває основні види витрат. 
  2. Додаткові інструменти фінансуються, але за потреби та при нагальній необхідності.
  3. Частина фінансів, які Ви готові витратити на рекламу завжди залишається, в кожному періоді може змінюватися та бути навіть меншою за планову.

Такий комбінований варіант планування бізнесу буде ефективним для тих, хто вже має конкретну динаміку та присутні на ринку достатньо довгий період часу. Для нового бізнесу кращим буде звертати увагу на варіанти нульового планування, а також планування рекламного бюджету у якості відсотків від прибутку. 

Декілька основних порад для планування бюджету в кризових умовах

Маркетинговий бюджет є необхідним елементом фінансування будь-якого бізнесу, оскільки дозволяє збільшити клієнтську базу, налагодити стабільний потік замовлень, створити позитивну репутацію бренду та стимулювати збільшення продажів/об’ємів надання послуг. При цьому, є конкретні принципи, які дозволяють планувати бюджет для реклами та маркетингових задач максимально правильно, отримуючи найкращий результат. 

Основними порадами, які будуть актуальні для всіх без виключення підприємців, які планують маркетинговий бюджет на 2025 рік, стануть: 

  • Розуміння бажань та особливостей аудиторії, з якою Ви працюєте. Важливо спочатку визначити, на кого буде орієнтуватися вся рекламна кампанія та хто є Вашим клієнтом. 
  • Використання доступних методів збору інформації для формування цілей та задач маркетингової компанії – це можуть бути опитування, інтерв’ю, сучасні інструменти та різні програми, які дозволяють ефективно зібрати інформацію. 
  • Аналіз діяльності та підходів конкурентів для побудови ефективної маркетингової стратегії – такий підхід дозволить уникнути невиправданих експериментів та одразу приймати оптимальні рішення, формуючи маркетинговий бюджет.
  • Формуйте реалістичні цілі, які дійсно відповідають Вашому бізнесу – розподілення наявних ресурсів на незрозумілі цілі буде марним та неефективним. 
  • Тримайте на контролі результати маркетингової компанії, своєчасно визначайте її ефективність та вносьте зміни за необхідності. 

Гнучкість, мобільність, можливість швидко приймати рішення та змінювати методи досягнення цілей – найважливіші принципи, які повинні бути використані підприємцями в сучасних реаліях. 

Розмір маркетингового бюджету

Тільки для недосвідченого підприємця або людини, яка взагалі ніколи не приймала подібних рішень, буде здаватися, що фінансування маркетингової компанії задача, з якою впоратися легко. На практиці майже неможливо однозначно визначити об’єм фінансування маркетингового бюджету та зрозуміти, які задачі будуть першочерговими, не маючи фахових знань та практичного досвіду. Навіть підприємці, що мають багаторічний досвід у веденні бізнесу можуть заплутатися та однозначно матимуть труднощі через велике навантаження основного напрямку діяльності та необхідність просувати бізнес в мережі. 

Для того, аби у вас не виникало проблем із формуванням маркетингового бюджету, а кошти, направлені на інвестиції у вигляді розробки та просування власного сайту дійсно виправдали себе, важливо звернутися за допомогою до компетентних фахівців. Саме вони зможуть побудувати маркетингову стратегію, яка буде оптимальною саме у Вашій галузі та ніші, дозволить ефективно витратити наявні фінанси та час для досягнення поставленої мети. При цьому, Ви як фахівець і підприємець, який планує розвивати власну компанію, матимете достатньо часу на виконання основних задач, не відволікаючись на рекламу та просування. 

Агенція інтернет-маркетингу KEIS спрямовує свої зусилля саме на те, аби максимально спростити побудову маркетингової стратегії для підприємця та бере на себе левову частину роботи в цьому напрямку. Звертаючись до фахівців, Ви можете бути впевнені не тільки у проведенні комплексного аудиту сайту чи якісному наданні консультаційних послуг, а й також у гарантованому результаті та збільшенні обсягів звернень у Вашу компанію. Пам’ятаєте, навіть у такий складний період, який ми проживаємо наразі, у тих, хто робить спроби, буде набагато більше шансів на успіх, ніж в тих, хто зупиняється та вирішує чекати. 

З допомогою фахівців KEIS Ви станете помітними в мережі та зможете продемонструвати всі свої переваги з мінімальними витратами на рекламу, при цьому матимете фахову допомогу та зможете отримати відповіді на всі свої запитання в будь-який комфортний час.

Розрахувати вартість проекту

Дайте відповідь на кілька запитань у формі нижче, щоб ми розрахували вартість для Вашого бізнесу, а також дізнайтесь про потенціал Вашого сайту

[messenger_widget]

Замовити послугу

Ми підготуємо для вас найкращу пропозицію
щодо збільшення кількості клієнтів!

Замовити звінок

Ми підготуємо для вас найкращу пропозицію щодо збільшення кількості клієнтів!
Main Icon
Viber Icon WhatsApp Icon Telegram Icon